Blog Archives

DIY Monday: Homemade Lunchables

Re-blogged From: The CSI Project

Homemade Lunchables
By: Nike

I’m thrilled to be here sharing back to school ideas this morning to help me and my six kiddos this year!

So here’s the deal:

I have a love/hate relationship with my kids’  lunches. 

hate shopping trips with my kids begging for all the pricey, pre-packaged lunch stuff that’s loaded with preservatives and wasteful packaging.

Sheesh that junk is expensive.

But the convenience? Oh how I love the convenience.

And there are times of the year when our schedule is so crazy that I cave and load up the cart with lunchables, little bags of crackers and jello packs just so that we can pull a lunch or snack together in two seconds flat.

But no more!

I’m here today to share my plan to eat healthier, save money and still enjoy the convenience that me and my kids crave.  And I hope you’ll tweak the ideas below to fit your family’s budget and nutritional preferences.

#1 – The Lunchable

Why?

Reusing the store bought tray and packing your own lunch meat, real cheese, crackers and a little treat will save you 40% — $0.60 for homemade vs. $1.00 for the store bought one. Plus the homemade version boasts real cheese, extra calcium and fewer preservatives.

A quick layer of Glad press ‘n’ seal or aluminum foil keep everything in place just like the original.

Don’t have a left-over lunchable tray? Or want a bigger tray to up the serving size for older kids?

No problem. You make your own dividers like I did for this dollar store container using an empty milk jug.

And that extra space means you can supplement that lunchable with some fruits and veggies without spending more than the store bought version.

Which $1 lunch would you rather send with your kids?

For a drink my kids prefer the juice pouch …

… while I’m more in favor of the reusable water bottle which make lunch $1.20 the first day and $0.98 every day after.

So we’ll do both: water most of the week and juice boxes on Friday for a little bit of a treat.

Either way these lunches come in significantly less than our $1.60 school lunch and WAY CHEAPER than the big-drink-included-lunchables at the store:

Really? $3.00 for a $1.00 lunchable and $2.00 juice pouch? Um, no thanks.

#2 – The Pudding & Jello Packs

Why?

Reusing those little cups (or the small tupperware containers with lids) and making your own will keep the cost and preservatives way down.

Same thing for the gelatin cups:

Making just this switch alone will save you a truck load. Six cents a cup vs. $0.56 for Jell-o brand? You could easily cover back-to-school paper supplies, back packs and shoes with just that little switch.

#3 – The Fruit Cups

The reduction in packaging, costs and preservatives make these easy switches.

 

#4 – The Mini Cracker Bags

You can enjoy the name brand crackers and still save almost 40% when you prepackage them yourself using $0.01 snack size sandwich bags. Just check out the cost per serving:

If you don’t mind generic, you can reduce those costs another 50+ percent.

And it’s just as convenient to grab a home-packed bag as the store packaged variety. The only difference is the price.

A few more THRIVE tips:

1. The ideas above are only guidelines. Each family will have their own nutrition and budget preferences. The idea is that by getting creative with recycled/reusable packaging, you can still enjoy the convenience of off-the-shelf while controlling costs and ingredients. So feel free to make your own tweaks with whole grain crackers, organic produce and nitrate-free meat. Or try packing a lunchable with mini tuna or PB&J sandwiches. Have fun!

2. Make your kids help with the prep work! They’re the ones asking for the “cool” packaging so they can help. It’s also a great way to teach basic food prep and math skills like measuring ingredients and dividing portions.

3. Have your kids help you shop! Don’t laugh — I’m serious. This is a fantastic chance to practice real life math skills as they determine price per unit, ounce or pound.  There’s also lots of fun ways to to teach math, spelling and budgeting with kids during shopping trips here.

3. Have cheese for sandwiches or lunchables pre-sliced at the deli. I buy the economy loaves and have them sliced right there at the store for no extra charge. It saves so much time and keeps the portions equal.

4. Rock What Ya Got! If your kids are like mine and want the meat for their homemade lunchables to be round like the store bought variety, trying using the lid of a spice jar.  (My cookie cutters aren’t the right size). Stack the meat in three layers and cut away. The lids from my 2/$1 Walmart spices worked perfectly.

And don’t toss those scraps! I save mine in a ziploc bag in the frig to use in omelets and salads.

5. Incorporate fresh produce from the garden! Now is a great time to up the nutrition with yummy, home ground fruits and veggies. I love it when I can ditch the high fructose corn syrup fruit snacks and send my kids with the homemade variety.

They have a soft, chewy texture like other dried fruits and are only $0.01 per serving vs. $0.20 for the cheapest store bought variety!  You check out the recipe here.

Yum!

… and finally …

6. Pennies add up! I know some of you may look at $0.25 or $0.50 savings a day and think it’s not worth it. But trust me – it so is! My kids have been back to school for a month now (year round school) and I’ve kept track of what we would have spent to buy the prepackage stuff vs. packing our own.  So far our averaging savings is around $8 a week.

If our family takes out the money saved each week and transfers it into savings (or puts it in an envelope Dave Ramsey style), that $8/week times 25 weeks of school should work out to $200 by the end of the year.  And $200 divided between my four school-aged kids equals $50 a piece, or enough to buy a new pair of shoes, back pack and classroom supplies for each of them.

Eating healthier, using less packaging, teaching my kids about cooking-meal planning-math-budgetting AND financing back-to-school shopping for next year? That’s so worth it to me!

Hope you and your kids have fun shopping for your own creative ways to make smarter lunch choices! And be sure to stop by THRIVE for more ideas for living and crafting without spending a dime. Hope to see you soon!

COPYRIGHT © 2012 · GENESIS FRAMEWORK

7 Things You Don’t Need to Buy

What are you doing?

If your family is struggling financially right now, author Crystal Paine says that one simple way to save money is to simply buy less — or to stop buying certain items altogether. “We’ve found that there are many items that  aren’t really necessities for our family and we can easily do without them,” she writes. “Here are 7 things we don’t buy.” She’s a self-proclaimed minimalist and stay-at-home home who has written a new book, The Money-Saving Mom’s Budget.

Shaving Cream

For years, I’ve only “purchased” shaving cream for myself if it was free or almost-free. I’ve found that a good lathering of soap does just as good of a job–and it’s less expensive, too. Since making my own homemade soap, my husband has stopped using shaving cream altogether. He says that my soap works great, instead!

Paper Towels

We do keep a few rolls of paper towels on hand in the basement pantry for guests, but otherwise, we don’t use paper towels. Rags work just as well–or better!–and you can just stick them in the washer when you’re finished. Or, if it was a really icky mess, you can always just toss the rag when you’re done.

Soda Pop

We’ve saved a lot of money over the years by not paying for the empty calories and sugar in soda pop. My husband still enjoys a Vanilla Coke from Sonic every now and then, but we don’t keep soda pop on hand at our house (except for the occasional 7Up or Ginger Ale we’ll buy when in the middle of sickness).

Movies

In all our years of marriage, I cannot recall a time that we’ve ever paid to purchase a movie to add to our small DVD collection. We’ve rented a lot from RedBox and Blockbuster kiosks (usually with free rental codes!) and we checked out dozens upon dozens of movies from the library, but we don’t buy movies. And there’s always Netflix – unlimited instant downloads for a monthly fee less than the price of one theater ticket.

In the same vein, going to a movie at a theater is usually a once a year event for our family–typically when a really high-quality movie comes out that we want to support at the box office. Considering that reduced priced movie tickets typically cost at least $6 each, we’d be spending at least $360 per year on movie tickets for our family if we went and saw a movie once a month.

Dryer Sheets/Fabric Softener

Growing up, we never used dryer sheets or fabric softener, so I’ve carried this tradition on in our home, too. Sure, we have a bit more static sometimes, but truthfully, it’s something we hardly ever notice.

Coffee Filters/K-Cups

I’m a one-big-cup-a-day girl when it comes to coffee, but we don’t purchase coffee filters or K-Cups. Instead, we use a French Press. It makes fantastic coffee, we can make the exact amount we need, and we don’t have to buy anything other than coffee to refill it!

Cable TV

We’ve never had cable TV and we’ve saved thousands of dollars over the years, as a result. There’s occasionally a time when my husband has wished he could watch a sports event or a time when we’ve wished we could watch political coverage, but overall, we’ve survived just fine without cable TV. It might not save us thousands of dollars each year to not buy these seven different things, but it definitely saves us a few hundred dollars–painlessly! And the small things add up to big savings over time.

Crystal Paine is a wife, homeschool mom to three, self-proclaimed minimalist, lover of dark chocolate and good coffee, and a wannabe runner. For practical help and inspiration to get your life and finances in order, purchase a copy of her book, The Money Saving Mom®‘s Budget.

Copyright © Beliefnet, Inc. and/or its licensors. All rights reserved.